ZŠ Týnec nad Labem se připojila mezi Fairtradové školy v květnu 2021. V řídicí skupině byli členové ekotýmu – 11 žáků a 2 učitelky. Po odchodu žáků 9. třídy se tým obnovil z dalších tříd II. stupně. Deklaraci podpory fair trade podepsal ředitel školy Mgr. Hynek Radouš v červnu 2021 a 7. 10. 2022 získala škola titul Fairtradová škola.
Tématu Fairtrade se na škole věnují i ve výuce. Žáci a žákyně 9.A v hodině řešili cíle Fairtrade, přehled výrobků i možnosti zvyšování povědomí zapojením do informačních akcí. Žáci a pedagogové se v roce 2021 zapojili do Férové snídaně i Výstavy na stromech, na nástěnce školy informují o systému Fairtrade a životě pěstitelů. Na škole se snaží využívat fairtradové výrobky „Fairtrade propaguji mezi kolegyněmi v kabinetě, pokud má někdo svátek nebo narozeniny, nosíme nějakou sladkost. Třeba čokoládky z Fairtrade kakaa,“ popisuje pedagožka Lenka Hrnčířová.
Ve výuce se tématu věnovali například díky filmu Proč je tady fair trade: „Díky filmům mohou žáci vidět, v jakých podmínkách žijí pěstitelé, jak jim pomohlo zapojení do Fairtrade a k čemu mohli využít sociální příplatky z Fairtrade – výstavba studní, silnic, škol, zdravotního střediska, nákup školních pomůcek, podpora studentů na vysoké škole, aby pak mohli pracovat v jejich družstvu,“ vysvětluje učitelka přírodovědy a koordinátorka EVVO Lenka Hrnčířová. Na konci roku 2021 se v 9.A věnovali tématu pěstování kakaa díky vzdělávacím lekcím Ochránci pralesa a Ve stínu kakaovníku. „Tato hodina byla pro žáky velmi přínosná. Viděli, jak žijí děti a jejich rodiny v zemích Globálního jihu. Dozvěděli se řadu nových informací o Fairtrade, o způsobech ochrany přírody,“ doplnila Lenka Hrnčířová.
Škola je mimořádně aktivní i v dalších oblastech globální a ekologické výuky, na školním pozemku si žáci pěstují zeleninu a sami si z ní vaří, v celoroční soutěži Recyklohraní 2021/22 se škola umístila na 1. místě ve Středočeském kraji a na 4. místě v Česku.
V lednu 2022 proběhla tematická hodina o Fairtrade v 9.B a následně žáci v hodině českého jazyka psali sloh na téma Bída. „Část peněz z ceny jde přímo těm pěstitelům jako fairtradový příplatek. O jeho využití spolu v komunitě diskutují a vyberou to, co je nejdůležitější, např. vybudovat přívod pitné vody do vesnice a toalety,“ zmiňuje žák Š. T.
V únoru 2022 se ve školní jídelně podávala fairtradová rýže od OXFAM, která na českém trhu není snadno k dostání. Kde je vůle, tam je cesta. Ve škole využívají fairtradové výrobky také jako ceny v soutěžích. Ve školním roce 2023/24 proběhla Výstava na stromech a Férová snídaně, fairtradové aktivity a témata byly zařazeny do přírodopisu a výtvarné výchovy, přírodovědný kroužek hojně využíval lekce a materiály z dílny Fairtrade Česko a Slovensko a vznikl projekt ke Světovému dnu proti dětské práci. V roce 2024 ve škole promítali dokumentární film Kávová budoucnost (2024, CZ, 39 min) a věnovali se dvěma hlavním problémům pěstitelů kávy: chudobě a dopadům klimatické změny. V listopadu se členka řídicí skupiny, učitelka Adéla Černá, zúčastnila Výroční fairtradové konference k oslavě 20 let Fairtrade v České republice.
PaedDr. Lenka Hrnčířová
pedagožka
E-mail: lhrncirova@zstynecnl.cz
Tel.: +420 720 235 718
Adéla Černá
pedagožka
E-mail: acerna@zstynecnl.cz
Tel.: +420 731 356 455
Základní škola Týnec nad Labem
okres Kolín
příspěvková organizace
Komenského nám. 85
281 26 Týnec nad Labem