ZŠ Týnec nad Labem

Ikona Ikona Ikona Ikona Ikona
- Zapojeni s titulem

ZŠ Týnec nad Labem se připojila mezi Fairtradové školy v květnu 2021. V řídicí skupině byli členové ekotýmu – 11 žáků a 2 učitelky. Po odchodu žáků 9. třídy se tým obnovil z dalších tříd II. stupně. Deklaraci podpory fair trade podepsal ředitel školy Mgr. Hynek Radouš v červnu 2021. Rok na to splnila škola všechna požadovaná kritéria a 7. 10. 2022 obdržela titul Fairtradová škola. 

Tématu Fairtrade se na škole věnují i ve výuce. Žáci a žákyně 9.A v hodině řešili cíle Fairtrade, přehled výrobků i možnosti zvyšování povědomí zapojením do informačních akcí. Žáci a pedagogové se v roce 2021 zapojili do Férové snídaně i Výstavy na stromech, na nástěnce školy informují o systému Fairtrade a životě pěstitelů. Na škole se snaží využívat fairtradové výrobky „Fairtrade propaguji mezi kolegyněmi v kabinetě, pokud má někdo svátek nebo narozeniny, nosíme nějakou sladkost. Třeba čokoládky z Fairtrade kakaa,“ popisuje pedagožka Lenka Hrnčířová.

Ve výuce se tématu věnovali například díky filmu Proč je tady fair trade:

„Díky filmům mohou žáci vidět, v jakých podmínkách žijí pěstitelé, jak jim pomohlo zapojení do Fairtrade a k čemu mohli využít sociální příplatky z Fairtrade – výstavba studní, silnic, škol, zdravotního střediska, nákup školních pomůcek, podpora studentů na vysoké škole, aby pak mohli pracovat v jejich družstvu,“ vysvětluje učitelka přírodovědy a koordinátorka EVVO Lenka Hrnčířová. V červnu 2021 vyhlašovali na škole vítěze soutěže ve sběru starých mobilů, vítězové získali diplom a fairtradovou čokoládu s vysvětlením Fairtrade. Na konci roku 2021 se v 9.A věnovali tématu pěstování kakaa díky vzdělávacím lekcím Ochránci pralesa a Ve stínu kakaovníku. „Tato hodina  byla pro žáky velmi přínosná. Viděli, jak žijí děti a jejich rodiny v zemích Globálního jihu. Dozvěděli se řadu nových informací o Fairtrade, o způsobech ochrany přírody,“ doplnila Lenka Hrnčířová.

Škola je mimořádně aktivní i v dalších oblastech globální a ekologické výuky, na školním pozemku si žáci pěstují zeleninu a sami si z ní vaří, v celoroční soutěži Recyklohraní 2021/22 se škola umístila na 1. místě ve Středočeském kraji a na 4. místě v Česku. 

V lednu 2022 proběhla tematická hodina o Fairtrade v 9.B a následně žáci v hodině českého jazyka psali sloh na téma Bída. Z těchto prací vyplývá, že přesně pochopili, čím je Fairtrade prospěšný („Měli bychom si položit otázku, jak těmto lidem můžeme pomoci. Je to velmi jednoduché. SpolečnostFairtrade má své logo, které se nachází na řadě výrobků. Ve chvíli, kdy si tento výrobek zakoupíte,část peněz jde právě těmto lidem, což je skvělé.“ K. Z.) a že každý může svým dílem přispět k nápravě nespravedlnosti ve světě („Část peněz z ceny jde přímo těm pěstitelům jako fairtradový příplatek. O jeho využití spolu v komunitě diskutují a vyberou to, co je nejdůležitější, např. vybudovat přívod pitné vody do vesnice a toalety.“ Š. T.). Objevily se i příklady zdravé sebereflexe („Některé naše děti se vztekají, že nedostaly nový telefon. Ale oni jsou rádi i za jednu lahev pitné vody nebo kousek jídla.“ V. J.). 

24. února 2022 se ve školní jídelně podávala fairtradová rýže od firmy OXFAM, která na českém trhu není snadno k dostání. Kde je vůle, tam je cesta. Na Den Země 2023 se žáci 1. stupně věnovali zpracování odpadů, Žáci 6.C a 9.A si z námětů vybrali fair trade. Použili do názvu fair trade loga z fairtradových výrobků, které si koupili. Jejich projekt obsahoval informace, kdy FT vznikl, co to je, co je FT příplatek a jak a kým je využíván, přehled FT výrobků a FT akce v ČR. Ve školním roce 2023/24 proběhla Výstava na stromech a Férová snídaně, fairtradové aktivity a témata byly zařazeny do přírodopisu a výtvarné výchovy, přírodovědný kroužek hojně využíval lekce a materiály z dílny Fairtrade Česko a Slovensko a vznikl projekt ke Světovému dnu proti dětské práci.

Škola usiluje o propagaci a medializaci svých fairtradových aktivit:

ZŠ TÝNEC NAD LABEM – ÚVODNÍ STRÁNKA (zstynecnl.cz)

File.ashx (tynecnadlabem.cz)

PaedDr. Lenka Hrnčířová
pedagožka
E-mail: lhrncirova@zstynecnl.cz
Tel.: +420 720 235 718

Adéla Černá
pedagožka
E-mail: acerna@zstynecnl.cz
Tel.: +420 731 356 455

Základní škola Týnec nad Labem
okres Kolín
příspěvková organizace
Komenského nám. 85
281 26 Týnec nad Labem

https://www.zstynecnl.cz

150 43 ZŠ Týnec nad Labem 2024-07-10