ZŠ a MŠ Hradec Králové – Kukleny

Ikona Ikona Ikona Ikona Ikona
- Zapojeni s titulem

ZŠ a MŠ Kukleny v Hradci Králové se 18. května 2016 stala již osmnáctou Fairtradovou školou v České republice. Samotné předání proběhlo před zaplněnou tělocvičnou provoněnou čerstvě uvařenou fairtradovou kávou a napečenými perníky s fairtradovou čokoládou, které připravili sami žáci. Skvělou atmosféru při předávání přibližují fotografie.

Deklaraci podpory fair trade podepsal v únoru 2014 ředitel Mgr. Pavel Hebelka. Škola o zapojení mezi Fairtradové školy informuje na svém webu. V roce 2015 vznikla na škole řídicí skupina, která kromě dvou učitelek čítá i 9 studentů školy. 

V únoru 2014 na školu přijela organizátorka fairtradových kampaní Bára Mrázková, žákům vyprávěla o pracovních podmínkách v zemích globálního Jihu. „Workshop měl u žáků velmi dobrý ohlas a podařilo se nám založit Fairtradovou řídicí skupinu,“ vysvětlil bývalý pedagog Radim Špilka a dodal: „Celý měsíc únor se na škole stal fairtradovým měsícem. Učitelům ve škole se myšlenka fair trade líbí a podporují ji, proto se fair trade a témata související s globálním rozvojovým vzděláváním objevila v hodinách přírodovědných praktik, zeměpisu, rodinné výchovy, ale třeba i informatiky, kde žáci vytvářeli prezentaci o fair trade.“ 

Žáci se s tématy setkávají např. v hodinách přírodopisu (fairtradové potraviny a lokální produkty – 8. ročník), ve výtvarné výchově (návrhy obalů pro FT výrobky a propagačních předmětů – 6. – 9. ročník) nebo ve výběrovém přírodovědném semináři (problematika zneužívání pracovní síly v zemích globálního Jihu, podmínky pracovníků na plantážích, podmínky dělníků v továrnách – 8. ročník).

Tým podporovatelů fair trade také zapracoval na zajištění prodeje výrobků na škole, fairtradový automat u červené haly nově nabízí fairtradovou čokoládu za 20 Kč. Z fairtradových produktů pečou žáci školy ve školní kuchyňce při Pracovních činnostech, ve volitelném předmětu Domácnost či při výuce cizích jazyků (v kapitole o domově, rodině, nakupování apod.).

Studenti si význam fair trade uvědomují a ovlivňují i své rodiny. Jiří Podroužek, žák 6. B, svůj postoj k fair trade popsal slovy: „Fair trade je ve škole důležitý proto, aby děti pochopily, že se mají skvěle, když mají jídlo, mají z čeho žít a můžou studovat. Je nutné, aby to děti pochopily a donesly to do svých rodin. Když budou rodiny podporovat fair trade, tak se to zase rozroste.  Je to jako takový strom, který pořád sílí a roste. Naše rodina nakupuje fairtradové výrobky, třeba čokolády do dortů nebo na vaření, abychom pomáhali lidem. Myslíme si, že je to důležité a nechceme, aby byl svět nefér.“ 

Škola usiluje o medializaci podpory fair trade:

Petra Schnaubertová
pedagožka
E-mail: schnaubertova@zskukleny.cz
Tel.: +495 535 592

Hana Zaplatílková
E-mail: zaplatilkova@zskukleny.cz

ZŠ a MŠ Hradec Králové – Kukleny, Pražská 198, 500 04, Hradec Králové 4

www.zskukleny.cz

150 54 ZŠ a MŠ Hradec Králové – Kukleny 2023-02-23