SŠHS Kroměříž

Ikona Ikona Ikona Ikona Ikona
- Zapojeni s titulem

Střední škola hotelová a služeb Kroměříž se 24. února 2015 stala dvanáctou Fairtradovou školou v České republice, první střední školou ve Zlínském kraji. Aktivitu na škole iniciuje od podzimu 2013 studentská společnost Fair Students, která se rozhodla zaměřit svou činnost na propagaci a prodej fairtradových produktů. Deklaraci podpory fair trade podepsal dne 4. 11. 2013 ředitel školy Ing. Petr Hajný. 

Vedení školy schválilo dokument, ve kterém deklaruje podporu fair trade. Na webových stránkách byl vytvořen prostor pro informace o aktivitách v rámci podpory fair trade. „Na škole vidíme potřebu zajímat se o pracovní podmínky lidí v tzv. rozvojových zemích a zároveň u studentů rozvíjet jejich globální přehled a sociální cítění,“ doplnila učitelka Věra Kadlecová. 

V prosinci 2013 byla v prostorách školy instalována putovní výstava o fair trade, díky které se s tématem seznamovali studenti školy i veřejnost. Od října 2014 je ve škole také nápojový automat s fairtradovou kávou. Škola používá při akcích ke kávě a čaji balený fairtradový cukr. Studentská společnost Fair Students organizuje prodejní akce a veřejné prezentace. V březnu 2014 pořádali v Knihovně Kroměřížska osvětovou akci pro veřejnost, jejíž součástí bylo promítání videí a prezentace výstavy. „Pro veřejnost jsme udělali velkou akci v Knihovně Kroměřížska. Byla tam instalovaná výstava o fair trade zapůjčená od organizace NaZemi, probíhaly prezentace, bylo možné ochutnat fairtradovou kávu a čaj. Pomáhali jsme také s organizací Férové snídaně. Na škole máme tři automaty s fairtradovou kávou, výrobky je možné koupit v našem bufetu, taky jsme dělali akci pro učitele, aby tématu rozuměli,“ upřesnila Kadlecová. 

Ve školním roce 2015/2016 připravila řídící skupina řadu aktivit: prezentaci Fairtrade na ZŠ v Kvasicích, Klimatickou snídani, Fairtradový den, Pražský maraton a kampaň „Za férové banány“ (podpora štafety apelující na organizátory maratonu, sportovce i spotřebitele, aby příště dali přednost banánům se zaručeným etickým původem). Dále proběhla Férová snídaně a Světový den potravin formou zážitkové gastronomie. V následujícím roce vznikla studentská cateringová firma ELITEAM a postarala se např. o občerstvení na akci Deset problémů města Kroměříže.

Po covidové pauze se rozpadla řídicí skupina a prozatím nebyla obnovena. Paní učitelka Kadlecová sama uspořádala Výstavu na stromech 2022, ale jinou činnost ve prospěch myšlenky fair trade škola aktuálně nevyvíjí.

Škola informuje o fair trade v médiích: 

Ing. Věra Kadlecová
pedagožka
E-mail: kadlecova.9@seznam.cz
Tel.: +420 728 338 313

Střední škola hotelová a služeb
Na Lindovce 1463
767 01 Kroměříž

www.hskm.cz

150 52 SŠHS Kroměříž 2023-02-23