ISŠ Hodonín

Integrovaná střední škola Hodonín se 9. 10. 2024 stala již 38. Fairtradovou školou v naší republice. Školní tým se koncem února 2023 zúčastnili vzdělávacího dvoudenního semináře ve Sluňákově pořádaného Fairtrade Česko a Slovensko. Na škole funguje řídicí skupina pod vedením pedagožky Edity Šullové.

Na škole se věnují globálnímu vzdělávání. Tématu fair trade a klimatické změny se věnují v předmětu Ekologie v 1. ročníku. Žáci jsou zde vedeni mj. k tomu, aby porozuměli základním ekologickým souvislostem a postavení člověka v přírodě. V předmětu Společenské vědy či Osobnostní rozvoj se věnují tématu sociálních nerovností a solidarity. Jsou vedeni k tomu, aby se naučili kriticky myslet, jednat odpovědně a za svá rozhodnutí a jednání přijímali odpovědnost, ale také chápali souvislosti nerovnosti a chudoby ve světě. „Snažíme se žáky vést k solidaritě a osobnímu angažování ve veřejném zájmu. Fair trade nám nabízí jednu z možností, jak si uvědomovat propojenost světa, podpořit vědomí žáků o globálních souvislostech a přijímat spoluodpovědnost za fungování naší společnosti jako celku,“ vysvětluje Edita Šullová. K aktivnímu zájmu o život ve světě jsou žáci podněcováni také díky předmětu Ekonomika, v němž se seznamují s lokální i globální problematickou a vzájemnými souvislostmi mezi různými jevy.

Na chodbě školy visí plakáty o fair trade, před vstupem do školní jídelny o fair trade informuje velká nástěnka. Pedagogové zveřejňují články o aktivitách na webových stránkách školy (o podpoře fair trade, o Férové snídani v roce 2023 a o Férové snídani v roce 2024) i v místních Hodonínských listech (o Férové snídani 2024). Například o Férové snídani, kterou škola pořádá ve spolupráci se Zdravým městem Hodonín a dalšími organizacemi města (především ZOO Hodonín a Městská knihovna Hodonín). Férovou snídani žáci organizovali s DofE, připravovali na ni dobroty s využitím fairtradových a lokálních surovin. Město Hodonín je Fairtradovým městem.

Ve škole využívají výrobky s certifikační známkou FAIRTRADE, například pedagogové ve školní sborovně pijí fairtradovou kávu a fairtradové čokolády nebo květiny slouží jako odměna pro žáky. Fairtradové suroviny se používají také při přípravě fairtradových akcí v rámci programu DofE. „Globální problémy současného světa se týkají nás všech a nelze jen nečinně přihlížet. Proto se naše škola připojila k hnutí fair trade a aktivně naplňuje jeho myšlenky,“ vysvětluje Eva Schmidová, ředitelka školy.

Edita Šullová
E-mail: sullova@issho.cz

Eliška Bokšová
E-mail: boksova@issho.cz