Gymnázium Kojetín

Gymnázium Kojetín se 16. 11. 2022 stalo Fairtradovou školou. Deklaraci podpory fair trade podepsala ředitelka školy Mgr. Květoslava Švédová dne 30. 8. 2022 spolu s vedoucí řídicí skupiny paní učitelkou Mgr. Danou Dýmalovou. Škola pravidelně informuje o svých fairtradových akcích na své webové podstránce.

Ve škole se věnují globálnímu vzdělávání především v hodinách přírodopisu, zeměpisu, občanské výchovy a jazyků. Každoročně připravují projektový den s globálními tématy, v roce 2020 jím bylo téma fair trade. Plánovali zapojení do Férové snídaně a rozhovory s odborníky na deštné pralesy a odpovědné zemědělství. Kvůli COVID-19 museli záměr měnit, přesto stihli propagaci fair trade během Dnů otevřených dveří prostřednictvím výstav Příběh banánu a Plné ruce práce, ale i ochutnávky fairtradové čokolády a kávy.

Globálnímu vzdělávání se věnují od roku 2015, kdy se zapojili do projektu Světová škola, který přispívá k rozšiřování povědomí o globálních tématech. V rámci Světové školy si pro každý rok vybírají nějaké téma globálního vzdělávání a témata postupně dostávají do dění celé školy. V letech 2018-2021 se zapojili do mezinárodního projektu Get up and Goals, v letech 2021-2022 do projektu Aktivní občanství v globálních souvislostech – oba projekty byly zaměřeny na prohlubování znalostí učitelů i žáků o Cílech udržitelného rozvoje do roku 2030. Ve škole pravidelně pořádají besedy, přednášky, lekce ke globálnímu vzdělávání, charitativní akce na podporu chudých oblastí světa nebo ohrožených živočichů. Škola byla mnohokrát oceněna organizací ARPOK, ale i Českou školní inspekcí. Paní učitelka Dýmalová za tuto práci se studenty dostala ocenění Učitel roku Olomouckého kraje 2022.

Ve škole se dlouhodobě zapojují do organizace akcí jako Výstava na stromech a Férová snídaně (Fairtrade ČS), nebo Týden globálního vzdělávání (ARPOK). Pořádalí také akci Tonda obal na cestách (Eko-Kom), besedu o kostarických pralesech (Prales dětem – NEPZ) a místní školní tým se zúčastnil vzdělávacího semináře na Sluňákově. V předchozích letech se účastnila řady charitativních akcí, kromě výše jmenovaných také pořádala sběr papíru či hliníku, z jehož výtěžku financovala např. školní potřeby pro komunitní centrum Russinga Island v Keni, školní nábytek, školné či lékařská vyšetření v Keni, podpořila organizace Mořské želvy v Indonésii, Prales dětem působící v Indonésii a v Kostarice nebo nákup skutečných dárků od Člověka v tísni.

Během třídních schůzek a dnů otevřených dveří žáci provozují fairtradovou kavárničku. Také návštěvám školy se podává káva a čaj s certifikační známkou FAIRTRADE. V 1. patře školy funguje stálá nástěnka na téma Fairtrade.

Škola usiluje o medializaci svých akcí a podpory fair trade, např.

Dana Dýmalová
pedagožka