Valašské Meziříčí

Ikona Ikona Ikona Ikona Ikona
- Zapojeni s titulem

Město Valašské Meziříčí je držitelem titulu Fairtradové město. Titul převzala dne 24.5. 2018 místostarostka města Yvona Wojaczková na slavnostním ceremoniálu v obřadní síni radnilce města. V dubnu 2017 proběhla první schůzka se spolupracujícími organizacemi a zástupci veřejnosti a podařilo se sestavit tým řídicí skupiny. Skupina si naplánovala činnost, mezi prvními aktivitami bylo zmapování míst prodeje fairtradových výrobků v obchodní síti a v restauracích. V červnu schválilo záměr místní zastupitelstvo a pro následný rok 2018 schválilo dotaci na aktivity ve výši 15 000 Kč. 

Radnice ve Valašském Meziříčí se v rámci podpory spravedlivého obchodu rozhodla, že hostům, kteří zavítají na radnici na jednání se starostou a místostarosty, budou servírovány fairtradové produkty. Nabízíme aktuálně jeden druh kávy, tři druhy čaje (zelený, ovocný a bylinkový) a třtinový cukr. Tímto způsobem prezentuje své zapojení do fair trade svým hostům. Fairtradovou kávu si tak mohou dát i oficiální návštěvy místostarostky PaedDr. Yvony Wojazckové. Fair trade ve městě podporují kromě místní Charity i dvě střední školy. „Konkrétně Střední průmyslová škola stavební a Gymnázium Františka Palackého, což motivuje mladou generaci ke globální odpovědnosti,“ zmiňuje místostarostka města Yvona Wojaczková. 

V sobotu 13.5. 2017 uspořádalo město Férovou snídani ve spolupráci s Charitou Valašské Meziříčí, SPŠ stavební a Gymnáziem Fr. Palackého. V říjnu 2017 město uspořádalo u pošty Výstavu na stromech, týkající se podmínek pěstování banánů.

Město se v roce 2019 zapojuje do akcí na podporu fair trade. Jsou to Férová snídaně první květnovou sobotu, do které zapojila organizace Charita Valašské Meziříčí, Gymnázium Fr. Palackého i SPŠ stavební. Další je Výstava na stromech s názvem Cena kakaa, která byla vystavena u pošty, kde je vysoký pohyb lidí. Studenti SPŠ stavební měli k dispozici letáčky a malé férové čokoládky, které rozdávali kolemjdoucím. Do pořádání Férové snídaně a Výstavy na stromech se město zapojuje pravidelně.

Maloobchodní prodejní místa:

  • Kaufland, U nákladního nádraží 848
  • DM – DrogerieMarkt, Mostní 54/17
  • Obchůdek u Jany, Komenského 1275
  • Studentský bufet na Střední průmyslové škole stavební, Máchova 628/10
  • Café Tukan, Náměstí 5/3
  • Lidl, Rožnovská 864

Restaurační zařízení

  • Benzina, Rožnovská
  • Benzina, Masarykova
  • Pizzerie & Musíc bar Černý orel, Náměstí 10 

Město usiluje o medializaci své podpory fair trade:

Alena Střítezská
Odbor kanceláře starosty, Oddělení rozvoje města
E-mail: stritezska@muvalmez.cz
Tel.: +420 602 579 815

MÚ Valašské Meziříčí
Náměstí 7/5
751 01 Valašské Meziříčí

150 63 Valašské Meziříčí 2023-01-06