Valašské Klobouky

Ikona Ikona Ikona Ikona Ikona
- Zapojeni s titulem

Město Valašské Klobouky se 1. února 2017 stalo jedenáctým Fairtradovým městem v České republice. Ocenění slavnostně převzala starostka Valašských Klobouků paní starostka Eliška Olšáková: „Jsem za to osobně velice ráda, protože vnímám podporu spravedlivého obchodu jako naši povinnost vůči producentům zboží, které si u nás vyrobit nemůžeme, stejně jako vnímám svoji povinnost podporovat místní producenty a podniky při snaze o zvyšování výkonnosti místní ekonomiky.“ Ve městě vznikla v roce 2016 řídicí skupina, do které jsou zapojeni zástupci gymnázia, podnikatelského sektoru i paní starostka. Deklaraci podpory fair trade schválilo zastupitelstvo 22. června 2016. 

Město využívá fairtradové výrobky pro pohoštění návštěv a delegací. Fairtradová káva se podává na reprezentativních akcích města konaných v sále VPC s. r. o. „Ve Valašských Kloboukách vznikla řídící skupina fairtradového města z iniciativy místního gymnázia, ke kterému se následně připojilo VPC a radnice, čímž vzniklo organizační jádro pro přenos osvěty o tom, co to fair trade je, ale také se vytvořila platforma přímo pro zvýšení tržního podílu prodeje fairtradových výrobků, a to jak veřejnosti, tak také přímo s dodávkou do místních firem,“ uvedl Petr Kozel z Valašskoklobouckého podnikatelského centra. 

Ve Valašskoklobouckém podnikatelském centru se konala v květnu 2016 vernisáž výstavy Plné ruce práce, následně se město ve spolupráci s místním gymnáziem zapojilo do organizace Férové snídaně NaZemi. Na podpoře fair trade město spolupracuje především s podnikatelským centrem, gymnáziem a farností.

V roce 2017 na místním gymnáziu pořádali pedagogové Férové třídní schůzky. Zástupci města i gymnázia podávali informace o fair trade, rodiče měli možnost ochutnat fairtradové výrobky a dozvědět se o místních prodejních místách. V parku za Bratmannovou vilou proběhla Výstava na stromech. Na nádvoří Valašskoklobouckého podnikatelského inkubátoru byla opět uspořádána Férová snídaně v rámci Světového dne pro fair trade

V roce 2019 uspořádalo město ve spolupráci s místní základní školou Retro kavárnu při příležitosti Dne otevřených dveří. Byla podávána fairtradová káva. Výtěžek z akce byl věnován handicapovaným dětem.V prostorách školy proběhla Výstava o výrobě obuvi v zemích globálního jihu. V květnu 2019 se město zapojilo do pořádání Férové snídaně, na podzim proběhla beseda se Stanislavem Komínkem (Fairtrade Česko a Slovensko) o pěstování kakaa v Pobřeží slonoviny.

Od roku 2022 je místní základní škola Fairtradovou školou. Do podpory Fairtrade se zapojuje i místní gymnázium.

Prodejní místa:

  • Férový obchůdek VPC, Masarykovo náměstí 103
  • Vinotéka Mon Ami, Československé armády 248

Restaurační zařízení:

  • Kavárna Dvojka, Masarykovo nám. 103
  • Benzina a.s., Cyrilometodějská 947
  • Vinotéka Mon Ami, Československé armády 248

Město usiluje o medializaci podpory fair trade:

  • www.valasskeklobouky.cz/ferova-snidane-nabidne-k-ochutnani-bio-fairtrade-a-domaci-dobroty/d-460215/p1=5597
  • www.gymnazium-vk.cz/aktuality/ferova-snidane

Ing. Petr Kozel
jednatel
E-mail: petr.kozel@vpcsro.eu
Tel.: +420 605 701 120

Město Valašské Klobouky
Masarykovo náměstí 189
766 01 Valašské Klobouky

150 65 Valašské Klobouky 2023-01-06