Fairtradové školy přidávají globální témata do výuky, využívají fairtradové výrobky a aktivně pracují na informování veřejnosti. Obchodní akademie a Hotelová škola Třebíč se pyšní tímto titulem už 10 let. Témata spravedlivého obchodu žáci řeší ve výuce, ale týkají se i dalších aktivit školy. Výročí oslavili žáci a pedagogové při zahájení výstavy Kávová krize v rámci lednového dne otevřených dveří.
„Podpořit pěstitele ve světě a přemýšlet o našem propojení můžeme už na školách. U nás v Třebíči to platí již deset let. Za tu dobu jsme měli možnost se zúčastnit řady zajímavých výstav a dalších akcí, besedovali jsme přímo i s pěstiteli kávy z Mexika a Guatemaly. Spravedlivý obchod je tématem i v naší škole,“ popisuje ředitel školy Mgr. Kamil Novák a doplňuje: „Je pro nás důležité, že se na škole zabýváme i původem potravin. Žáci by měli při práci s potravinami přemýšlet i o tom, odkud kakao nebo banány pochází, zda pěstitelé dostali dobře za svou práci zaplaceno a při pěstování nebylo ničeno životní prostředí.”
Důležité je dlouhodobé sdílení myšlenky spolupráce a podpory vrstevníků v různých koutech světa. Téma stále rezonuje i mezi žáky školy. Absolventka oboru cukrář Lucie Syrová stála u prvních kroků v propagaci fair trade ve městě a popisuje tehdejší motivaci: „Bylo třeba myšlenku fair trade dostat více do života lidí u nás. Abychom si všichni uvědomili, že spravedlivý obchod je šancí pro konkrétní lidi ze zemí Asie, Afriky nebo Latinské Ameriky, aby se mohli postavit své chudobě. Pro nás jako pro spotřebitele je to stále příležitost znovu navázat ztracené spojení mezi těmi, kdo potraviny pěstují, a těmi, kdo je spotřebovávají, a také se dozvědět o vzdálených zemích a kulturách.”
„Před deseti nebo jedenácti lety se informace i výrobky jen těžko sháněly. Na brněnském potravinářském veletrhu SALIMA nás Ing. Jiří Sládek ze společnosti Fair Trade Centrum seznámil s fungováním systému fair trade. Jezdil k nám do školy na besedy. Další informace o životě pěstitelů jsme získávali díky dlouhodobé spolupráci s brněnskou neziskovou organizací NaZemi,” vzpomíná na začátky učitelka odborných předmětů Mgr. Jitka Vejtasová, která je stále členkou řídicí skupiny a doplňuje: „Škola k tématu také navázala i spolupráci se Zdravým městem Třebíč, společně jsme pracovali na zvyšování povědomí na akcích města a organizovali květnové Férové snídaně.”
„Zapojení do kampaně školám přináší vhled do fungování globalizované ekonomiky a vyjádření odpovědnosti vůči lidem ve světě i celé planetě. Důležitým přínosem je také posilování kompetencí žáků a studentů, ale i prakticky se zapojovat do osvěty i vzdělávání. V České republice jsme si loni připomněli desáté výročí prvních Fairtradových škol, třebíčská škola se zapojila jako čtvrtá škola v republice a první v Kraji Vysočina. Aktuálně je u nás do kampaně zapojeno 50 škol, ve světě jsou to další tisíce. Například v Rakousku je Fairtradových škol přes 60, ve Velké Británii dokonce přes 800. Na všech těchto místech fungují k podpoře fair trade řídicí skupiny, spolupracují žáci s pedagogy,” popisuje Mgr. Stanislav Komínek, zástupce neziskové organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která kampaň Fairtradových měst a škol od roku 2019 koordinuje.
Více na profilu školy na webu kampaně nebo přímo na webu školy.
Kontakt pro další informace:
- Mgr. Jitka Vejtasová, učitelka OAHS Třebíč, vejtasova@tiscali.cz, +420 728 774 062
- Mgr. Stanislav Komínek, stanislav.kominek@fairtrade.cz, +420 774 737 176