Aktivní lidé z měst a škol se sešli na Národní fairtradové konferenci
Pro zástupce Fairtradových měst a škol jsme uspořádali Národní fairtradovou konferenci. Více než 90 žáků, studentů, pedagogů a dalších aktivních lidí z českých měst se mohlo dozvědět aktuality ze světa Fairtrade i z kampaně Fairtradových měst a škol. Osobně se také seznámili s životem kolumbijského pěstitele kávy a diskutovali o zásadních tématech podpory pěstitelů ve světě.
Fairtrade Česko a Slovensko pokračuje v koordinaci mezinárodní kampaně Fairtradová města a školy. Pro jejich aktivní členy jsme uspořádali již šestou Národní fairtradovou konferenci. Konference se konala ve čtvrtek 3. listopadu 2022 v Prostoru39 v pražské Řehořově ulici a jejím cílem bylo vytvořit společný prostor pro sdílení praktických zkušeností a kontaktů, spolupráci i vzájemnou motivaci k podpoře Fairtrade v České republice.
Program měl dvě části, v první prezentační části se účastníci dozvěděli novinky ze světa Fairtrade a slyšeli i autentické vyprávění ze života kolumbijského pěstitele kávy. Bladimir Pacheco mluvil o pěstování kávy i dopadech klimatické změny.
V druhé části konference bylo v programu interaktivní diskusní fórum, během kterého účastníci navštěvovali postupně celkem 6 stolků se zajímavými tématy, diskutovat u nich, sdílet své zkušenosti a klíče k úspěchu, potřeby, překážky, pocity i otázky.
Podívejte se na krátké shrnutí jednotlivých diskusních stolků rozbalením accordeonu:
U tohoto stolku jsme se věnovali důležitosti globálního vzdělávání. Dle diskusí účastníky nejvíce zajímají témata ochrany deštných pralesů, palmového oleje, fast fashion a zero waste. Pedagogové oceňovali naše vzdělávací lekce, které mohou využívat v rámci široké palety předmětů. Zástupci škol se pochlubili organizováním fairtradových kaváren s možnostmi diskusí nad globálními i lokálními tématy nebo možnostmi spolupráce – ať už s městskýmiů knihovnami a skauty nebo dalšími školami, třeba na pořádání Výstavy na stromech. Mezi překážkami pro zapojování globálního vzdělávání se ukazovala omezená kapacita energie a času nebo přehlcenost materiály. Jako filtr pro přehlcenost účastníci oceňují náš přehled TOP 5 GRV s tipy od GRV organizací, čemu se věnovat v globálnímu vzdělávání.
Mezi své nejoblíbenější fairtradové výrobky účastníci zmiňovali kávu a čokoládu. Ty také nejčastěji využívají v provozu své školy nebo radnice. Sdíleli jsme si také tipy, kde jednotlivé produkty jde nakupovat, třeba do školní jídelny nebo sborovny. Diskutovali jsme o rozpoznávání fairtradových výrobků, příkladech dobré praxe i překážkách využívání těchto výrobků. Mezi plány do budoucna se objevovalo vánoční pečení s využitím fairtradových surovin. Zaznělo přání, aby těchto výrobků bylo ještě více k dispozici, a aby se o přínosech Fairtrade mohlo dozvědět ještě více lidí.
U tohoto stolku si účastníci sdíleli, jaké akce na zvýšení povědomí o Fairtrade se jim podařily – nejvíce zaznívala Výstava na stromech, Férová snídaně, propojení Fairtrade se sportem v Chotěboři, organizování fairtradových kaváren, mikroregionální hra z Gymnázia Kojetín, fairtradové přestávky v Náchodě nebo soutěž v pečení buchet z fairtradových surovin v Opavě. Jako tip pro organizování úspěšné veřejné akce zazněl tip na výběr atraktivního místa ve městě, třeba nejhezčího městského parku. Za úspěšnou akci považují účastníci tu, kam přijde hodně lidí, která se podaří dobře propagovat, ale i tu, kde prodají hodně kávy nebo do jaké zapojí v rámci spolupráce další lidi a organizace. K propagaci používají sociální sítě včetně školního Instagramu, web, městský a školní rozhlas nebo regionální televizi.
Zazněla potřeba uspořádání semináře pro pedagogy, aby se jim podařilo zapojit více pedagogů z jejich školy. Dalšími potřebami byl jednoduchý plakát s popisem Fairtrade, zasílání malých čokoládek pro pořádání informačních stánků a soutěží ve školách, malé samolepky s logem Fairtrade na polepování hrníčků během ochutnávek. Zazněly také nápady na vytváření podcastů nebo uspořádání grantové výzvy na minigranty pro fairtradové aktivity v regionech.
Spolupráce nám pomáhá v překonávání překážek a zvyšování dopadu. U tohoto stolku se diskutovalo o tom, s kým a na čem spolupracovat. Každý má jinou energii a možnosti. Příchozí opakovaně zmiňovali to, že ke stolku přišli nasát inspiraci a získat praktické tipy. Často se příspěvky jednotlivých účastníků stáčely ke kampaňování a zmiňovali, že radost mají především z těch akcí, do kterých se jim podařilo zapojit někoho do spolupráce. Nejčastější úspěšné spolupráce se točily na úrovni obce: škola + radnice + knihovna, někdy se zapojují také hasiči, skauti nebo pořadatelé lokálních festivalů. V Otnicích úspěšně spolupracuje radnice se místní školou a knihovnou, do spolupráce chtějí zahrnout i obce v okolí. Pro nastartování tématu ve škole se ukazuje jako cesta zapojení více pedagogů a školní řídicí skupinu, společně pak mohou snáze zorganizovat informační nebo vzdělávací akci.
Při větším síťování a širší spolupráci se lépe překonávají výpadky jednoho partnera – třeba komunálních politiků v novém volebním období. Za nejlepší spolupráci označovali tu, která přináší pozitivní emoce. Ač je spolupráce silný nástroj, nemá cenu se ji snažit protlačit za každou cenu – pokud druhá strana odmítá k tématu fairtrade jakkoliv spolupracovat, je lepší spíš hledat průniky jinde a napojovat nejprve ty, kteří k tématu mají blízko. Časem se pak může překvapivě do sítě spolupracovníků přidat i ten, kdo spolupráci původně odmítal.
Účastníci oceňovali výstavy a další materiály, které ve Fairtrade ČS vytváříme. Pochvalovali si, že často čerpají informační i výukové materiály z našeho webu. Někteří si přáli vytvoření velkého plakátu k tématu Fairtrade, který by mohli umístit do prostor školy, někteří vytvoření cedulky na vstup do radnice nebo školy, která by upozornila na zapojení do kampaně Fairtradová města a školy.
Tento stolek byl trochu jiný, u něj se účastníci bavili o tom, jak celý systém Fairtrade funguje. Rozumět alespoň základním principům a standardům Fairtrade je zásadní pro aktivní zapojování v městech a školách. A to je velká výzva, být si vědom komplexnosti celého systému a zároveň být schopen systém jednoduše vysvětlit. V diskusích jsme se točili okolo standardů Fairtrade International a tří hlavních oblastí: ekonomické, environmentální a sociální. V rámci ekonomické části jsme rozebírali minimální výkupní ceny a fairtradový příplatek, včetně toho, co se děje, pokud je tržní cena vyšší než ta minimální výkupní v systému Fairtrade.
Tento stolek nabídnul účastníkům jedinečnou příležitost osobně se potkat s pěstitelem kávy ze severu Kolumbie. Bladimir Pacheco povídal o pěstování kávy, zapojení do fairtradového družstva a odpovídal na otázky. Bladimir zmiňoval, že nyní díky zapojení do systému Fairtrade si už nemají na co stěžovat, normálně žijí, plánují svou budoucnost. Z prostředků z poslední sklizně si začal stavět jednoduchý domek, který chce postupně dovybavit a pronajímat. To by si jako běžný pěstitel odkázaný na tržní cenu a tržní prostředí nemohl dovolit. Oceňoval spolupráci a podporu vzdělávání.
Inspirativní nebyl jen program, ale i zázemí celé konference. Jídlo bylo výhradně veganské, nápoje byly lokální nebo fairtradové, na stěnách visely příklady dobré praxe z měst a škol.
Děkujeme všem za účast a těšíme se na další spolupráci. Věříme, že i díky této akci se lidé v regionech budou moci dále aktivně a informovaně zapojovat do podpory pěstitelů v zemích Asie, Afriky a Latinské Ameriky.
Více informací o kampani Fairtradová města a školy najdete zde na webu www.fairtradovamesta.cz.